Goju-kai Karate-do Stockholm

Ansluten till:

IKGA = International Karate-do Goju-kai Association (80 medlemsnationer),

All Scandinavian Goju-kai Karate-do Federation samt Svenska Karateförbundet.

Aktuellt

• Provträning »

Nästa öppet hus & prova på

välj mån. 20 eller 27 nov!

Välkommen!

• Fler medaljer! »

Nya tävlingsresultat och bilder!

Tävlingsregler

Samtliga regler finns på Karateförbundets hemsida.

Särskilt viktiga att notera för coacher, föräldrar och barn är regeltillägg för just

Barn, Coach och Skyddsutrustning.

 

OBS! Tävlingskort/licens skall uppvisas av alla tävlande fr o m 14 år.

Klicka här för att ta reda på hur Du gör för att skaffa licens.

 

 

Tävlingsutrustning för BARN (7-13 år)

Den ena tävlande ska bära röda knogskydd och rött bälte (Aka) och den andra ska bära blåa

knogskydd och blått bälte (Ao). Röda/blåa fot- och skenbensskydd samt kroppsskydd och/eller

bröstskydd får användas. Tandskydd är obligatoriskt.

(Referens: Regeltillägg för barntävlingar)

 

 

 

Senaste tävlingsresultat

 

_________________________________________________________________________

2017-10-14: Swedish Kobujutsu Open

 

Guld

Marcus Henningsson, Kumite Juniorer 16-17 år -68kg

Paul Nyman de Susini, Kumite Juniorer 16-17 år -76kg

Svea Petterson, Kata Kadetter 14-15 år

Silver

Lucas Rylander, Kata Pojkar 9

Oliver Jönsson, Kumite Juniorer 16-17 år -76kg

Brons

Benjamin Jönsson, Kumite Pojkar 12

 

Oplacerad men stark insats

Lisette Lauri, Kata Flickor 9

 

 

 

 

 

_________________________________________________________________________

2017-09-28: IKGA 7th Global Championships, Canada

 

Guld

Sensei Marika Ferm, Masters Female - Kata - 50+

 

Sensei Marika, VM Guld i Canada

 

 

_________________________________________________________________________

2017-05-06: Viking Karate Cup Open

 

Guld

Marcus Henningsson, Kumite Herrar Kadett 14-15 år -70kg

Paul Nyman de Susini, Kumite Herrar Junior 16-17 år -68kg

Silver

Alma Fagerlind, Kata Damer Kadett 14-15 år

 

 

_________________________________________________________________________

2017-04-08: Yuishinkai Open

 

Guld

Hanna Ritzmo, Kata Damer Seniorer, 6-4 kyu

Oliver Jönsson, Kumite Herrar 14-15 år +70

Silver

Paul Nyman de Susini, Kumite Herrar 16-17 år -68

Brons

Alice Jonsson, Kumite Damer 14-15 år +54

Benjamin Jönsson, Kumite P11

Jeremy Acevedo, Kumite Herrar 16-17 år -68

Linnea Barsch Bergqvist, Kata Damer 16-17 år

 

Oplacerade men stark insats

Alma Fagerlind, Kata Damer 14-15 år

Marcus Henningsson, Kumite Herrar 14-15 år -70

Olivia Henningsson, Kata F10

Pavlos Ioannidis, Kumite P12

Svea Petterson, Kata F13

 

 

 

_________________________________________________________________________

2017-02-25: Katapokalen 2017

 

Guld

Benjamin Jönsson, P11B

Marika Ferm, 50-

Brons

Lag 16-: Alice Barsch Bergqvist (skadad, ersatt av Julia Rinse/Minami)

Lag 16-: Hanna Ritzmo

Lag 16-: Linnea Barsch Bergqvist

 

Oplacerade men stark insats

Alma Fagerlind, Yngre juniorer

Hanna Ritzmo, U21

Linnea Wennblom, Yngre juniorer

Marcus Henningsson, Yngre juniorer

Åke Strömberg, 50-

 

 

_________________________________________________________________________

2016-12-04: Stockholm Karate Cup, Final 2016

 

5 barn/ungdomar kvalade till finalen (3 kumite, 2 kata)

 

Guld

Alice Jonsson -02, Kumite

Linnea Wennblom -02, Kata

Silver

Alma Fagerlind -02, Kata

Brons

Benjamin Jönsson -05, Kumite

Oscar Malmqvist -02, Kumite

 

Delresultaten ligger på denna LÄNK (Karateförbundet)

 

_________________________________________________________________________

2016-12-03: Svenska Juniorpokalen

 

Brons

Paul Nyman de Susini, Herrar Kadetter kumite -70 kg

 

Oplacerade men stark insats

Anton Henningsson, Herrar Kadetter kumite -63 kg

Marcus Henningsson, Herrar Kadetter kumite -63 kg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________________________________________________________

2016-10-23: Solna Karate Cup

 

Guld

Marika Ferm, Damer kata +35 år

Silver

Marcus Henningsson, Herrar Kadetter kumite -63 kg

Paul Nyman de Susini, Herrar Kadetter kumite -70 kg

 

Oplacerade men stark insats

Benjamin Jönsson, kumite P11

Pavlos Ioannidis, kumite P12

Alma Fagerlind, Damer kata kadetter

 

Silver till Paul och Marcus

 

 

 

_________________________________________________________

2016-10-01: Heian Cup 2016

 

Silver

Linnea Wennblom, Kata F13

 

Oplacerade men stark insats

Alma Fagerlind, Yngre juniorer, Kata

Marcus Henningsson, Yngre juniorer, Kumite -63kg

Paul Nyman de Susini, Yngre juniorer, Kumite -70kg

 

Silver till Linnea

 

 

_________________________________________________________________________

2016-09-17: Stockholm Karate Cup, deltävling 3(4)

 

5 barn/ungdomar tävlade (3 kumite, 2 kata)

 

12 poäng

Benjamin Jönsson -05, Kumite

Linnea Wennblom -02, Kata

Alice Jonsson -02, Kumite

10 poäng

Alma Fagerlind -02, Kata

7 poäng

Oscar Malmqvist -02, Kumite

 

Delresultaten ligger på denna LÄNK (Karateförbundet)

 

 

 

_________________________________________________________________________

2016-05-28: Gothenburg Karate Open

 

Oplacerade men stark insats

Anton Henningsson, Kadetter, 14-15 år Kumite -57kg

Marcus Henningsson, Kadetter, 14-15 år Kumite -63kg

Oliver Jönsson, Kadetter, 14-15 år Kumite -70kg

Paul Nyman de Susini, Kadetter, 14-15 år Kumite -63kg

 

 

 

__________________________________________________________________________

2016-04-23: Elit Karate Cup, Lidingö

Silver

Alma Fagerlind, Kata 13år

 

 

 

 

__________________________________________________________________________

2016-04-16: Stockholm Karate Cup, deltävling 2(4), Täby

 

4 barn/ungdomar tävlade (2 kumite, 2 kata)

 

10 poäng

Alma Fagerlind -02, Kata (totalt 10p)

8 poäng

Linnea Wennblom -02, Kata (leder sin klass totalt med 18p)

6 poäng

Oscar Malmqvist -02, Kumite (totalt 8p)

 

Oplacerade men stark insats

Benjamin Jönsson -05, Kumite (totalt 8p)

 

Delresultaten ligger på denna LÄNK (Karateförbundet)

 

Linnea o Alma i kata Seinchin, Shiko Dachi. Båda tog full poäng idag!

 

 

 

__________________________________________________________________________

2016-04-09: Yui Shin Kai Open

Brons

Alma Fagerlind, Kata 13år

Benjamin Jönsson, Kata 10år

 

Oplacerade men stark insats

Alice Jonsson, Kumite 13år

Alma Fagerlind, Kumite 13år

Benjamin Jönsson, Kumite 10år

Elise Savorina, Kadetter, 14-15 år Kumite +54kg

Jeremy Acevedo, Kadetter, 14-15 år Kumite -70kg

Oliver Jönsson, Kadetter, 14-15 år Kumite -70kg

Oscar Malmqvist, Kadetter, 14-15 år Kumite -70kg

Paul Nyman de Susini, Kadetter, 14-15 år Kumite -70kg

Pavlos Ioannidis, Kumite 11år

 

Oscar i match!

 

 

 

__________________________________________________________________________

2016-03-12: Svenska Katapokalen

Brons

Benjamin Jönsson (P10A, 10år)

Linnea Wennblom (F13A, 13år)

 

Oplacerade men stark insats

Alma Fagerlind (F13A, 13år)

Pavlos Ioannidis (P11B, 11år)

(Klicka på bilderna)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2016-02-21: Stockholm Karate Cup, deltävling 1(4), Täby

 

7 barn/ungdomar tävlade (6 kumite, 2 kata)

Bra poäng in till 2016 deltävling 2!

 

10 poäng

Linnea Wennblom -02, Kata

8 poäng

Alice Jonsson -02, Kumite

Benjamin Jönsson -05, Kumite

5 poäng

Pavlos Ioannidis -04, Kumite

2 poäng

Oscar Malmqvist -02, Kumite

 

Oplacerade men stark insats

Noel Bergqvist Nordin -02, Kumite

 

Delresultaten ligger på denna LÄNK (Karateförbundet)

(Klicka på bilderna)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2016-02-19: Svenska Mästerskapen i Karate 2016, Täby

 

Oplacerade men stark insats

Marcus Henningsson, Kumite Kadett Herr -63kg

Paul Nyman de Susini, Kumite Kadett Herr -63kg

 

 

__________________________________________________________________________

2015-11-28: Stockholm Karate Cup - deltävling 4(4) och FINAL

 

5 barn/ungdomar kvalade vidare efter 3 deltävlingar till Finalen!

Totalt 15 barn/ungdomar har avverkat 30 matcher (5 kata och 25 kumite)

 

Summerat slutresultat - Silver

Benjamin Jönsson, Kumite, 10år

Linnea Wennblom, Kata, 12år

Marcus Henningsson, Kumite, 14år

 

Oplacerade men stark insats

Anton Henningsson, Kumite, 14år

Elise Savorina, Kumite, 13år

(Klicka på bilderna)

 

 

 

 

__________________________________________________________________________

2015-11-21: Karate Kid Cup och Svenska Juniorpokalen

Silver

Linnea Wennblom, Kata, 12år A (KKC)

Brons

Alma Fagerlind, Kata, 13år A (KKC)

Alma Fagerlind, Kumite, 13år kort (KKC)

Benjamin Jönsson, Kumite, 10år lång (KKC)

Noel Bergqvist Nordin, Kumite, 13år kort (KKC)

 

Oplacerade men stark insats

Oscar Malmqvist, Kumite, 13år (KKC)

Marcus Henningsson, Kumite, 14år (SJP)

Emil Pettersson, Kumite, 14år (SJP)

Eric Cosmo, Kumite, 14år (SJP)

Paul Nyman de Susini, Kumite, 14år (SJP)

Jeremy Acevedo, Kumite, 14år (SJP)

(Klicka på bilderna)

 

 

 

 

__________________________________________________________________________

2015-10-31: Stockholm Karate Open

Guld

Linnea Wennblom, Kata, 12år

 

Oplacerade men stark insats

Alma Fagerlind, Kata, 13år

(Klicka på bilderna)

 

 

 

 

__________________________________________________________________________

2015-10-17: Kobujutsu Open XIV

Guld

Linnea Wennblom, Kata, 12år

Marika Ferm, Kata, +35år

Brons

Alma Fagerlind, Kata, 13år

Jeremy Acevedo, Kumite, kadett (14-15år) -70kg

Marcus Henningsson, Kumite, kadett (14-15år) -70kg

Noel Nordin, Kumite, 13år

Olov Lindbäck, Kumite, 13år

 

Oplacerade men stark insats

Alma Fagerlind, Kumite, 13år

Anton Henningson, Kumite, kadett (14-15år) -70kg

Benjamin Jönsson, Kumite, 10år

Elise Savorina, Kumite, 13år

Eric Cosmo, Kumite, kadett (14-15år) -70kg

Oliver Jönsson, Kumite, kadett (14-15år) -70kg

Paul Nyman de Susini, Kumite, kadett (14-15år) -70kg

(Klicka på bilderna)

 

 

__________________________________________________________________________

2015-10-03: Heian Cup, Karlstad

Brons

Paul Nyman de Susini, Kumite H YJr -63 Kg

 

Oplacerade men stark insats

Anton Henningsson, Kumite H YJr -52 Kg

Marcus Henningsson, Kumite H YJr -57 Kg

Oliver Jönsson, Kumite H YJr -63 Kg

(Klicka på bilderna)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2015-09-26: Stockholm Karate Cup, deltävling 3(4), Kungsängen

 

12 barn/ungdomar tävlade (11 kumite, 2 kata)

 

Anton Henningsson -01, Kumite

Benjamin Jönsson -05, Kumite

Elise Savorina -01, Kata och Kumite

Emil Pettersson -01, Kumite

Jeremy Acevedo -01, Kumite

Linnea Wennblom -02, Kata

Marcus Henningsson -01, Kumite

Noel Bergqvist Nordin -02, Kumite

Oliver Jönsson -01, Kumite

Olov Lindbäck -02, Kumite

Oscar Malmqvist -02, Kumite

Paul Nyman de Susini -01, Kumite

 

Resultaten ligger på denna LÄNK (Karateförbundet)

 

(Klicka på bilderna)

 

 

 

 

__________________________________________________________________________

2015-07-14: IKGA European Championships, England

Guld

Marika Ferm, Kata, +40yrs,

Linnea Wennblom, Kata, 12-13yrs

Silver

Eric Cosmo, Kumite, cadet (14-15) -57kg

Noel Nordin, Kumite, 12-13yrs +45kg

Brons

Alice Jonsson, Kumite, 12-13yrs

Marcus Henningsson, Kumite, 12-13yrs +45kg

Oliver Jönsson, Kumite, cadet (14-15yrs) +57kg

 

Oplacerade men stark insats

Alma Fagerlind, Kata, 12-13 years

Anton Henningson, Kumite, 12-13yrs, -52 kg

Elise Savorina, Kumite, 12-13yrs Open

Emil Pettersson, Kumite, Cadet (14-15yrs) +57 kg

Oscar Malmqvist, Kumite, 12-13yrs +52 kg

Paul Nyman de Susini, Kumite, Cadet (14-15yrs) +57 kg

Åke Strömberg, Kata, Veteran +45yrs

 

Tävlingsgruppen med coacher
Alvik med ledare

 

 

 

__________________________________________________________________________

2015-05-17: Stockholm Karate Cup, deltävling 2(4), Torvalla, Handen

Återigen mycket bra deltagande. 11 barn tävlade (9 kumite, 2 kata)

 

Alice Jonsson -02, Kumite

Alma Fagerlind -02, Kata

Anton Henningsson -01, Kumite

Benjamin Jönsson -05, Kumite

Emil Pettersson -01, Kumite

Eric Cosmo -01, Kumite

Jeremy Acevedo -01, Kumite

Linnea Wennblom -02, Kata

Marcus Henningsson -01, Kumite

Noel Bergqvist Nordin -02, Kumite

Paul Nyman de Susini -01, Kumite

 

Resultat på SKC2 under denna LÄNK

 

 

 

__________________________________________________________________________

2015-05-09: Bushido Open

Guld

Åke Strömberg (+50år DAN, kata)

Åke Strömberg (+50år OPEN, kata)

Sempai Åke

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__________________________________________________________________________

2015-05-02: Yui Shin Kai Open IX

Guld

Marika Ferm (+35år, kata)

Oliver Jönsson (PK13, kumite)

Brons

Hanna Ritzmo (Juniorer 16-17år, kata)

 

Oplacerade men stark insats

Alice Jonsson (FK12, kumite)

Alma Fagerlind (F12, kata)

Anton Henningsson (PK13, kumite)

Benjamin Jönsson (PK9, kumite)

Elise Savorina (FK13, kumite)

Emil Pettersson (PK13, kumite)

Eric Cosmo (PK13, kumite)

Linnea Wennblom (F12, kata)

Marcus Henningsson (PK13, kumite)

Noel Bergqvist Nordin (PK13, kumite)

Oscar Malmqvist (PK13, kumite)

Paul Nyman de Susini (Kadetter 14-15år, -70kg kumite)

Emil, Marcus, Eric, Noel, Paul, Oscar, Oliver, Linnea, Anton, Alice, Lisa och Alma

 

 

 

__________________________________________________________________________

2015-03-14: Svenska Katapokalen

Guld

Marika Ferm (F, Kata damer 50- år)

 

Oplacerade men stark insats

Alma Fagerlind (F12A, 12år)

Linnea Wennblom (F12A, 12år)

Elise Savorina (F13A, 13år)

Åke Strömberg (F, Kata herrar 50- år)

 

(Klicka på bilderna samt använd piltangenterna)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2014-11-21: Svenska Mästerskapen i Karate 2014 (Sundsvall)

Oplacerade men mycket hårda fighter. Båda lyckades ta sig till bronsmatcherna!

Sandra Djalilian (Kumite -68kg)

Sidnie Djalilian (Kumite +68kg)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2014-11-01: Karate Kid Cup 2014

Guld

Alice Jonsson (Kumite 12år/kort)

Silver

Alma Fagerlind (Kumite 12år/lång)

 

Oplacerade men stark insats

Alma Fagerlind (Kata/A 12år)

Anton Henningsson (Kumite 13år)

Benjamin Jönsson (Kumite 9år)

Elise Savorina (Kumite 12år)

Emil Pettersson (Kumite 13år)

Eric Cosmo (Kumite 13år)

Jeremy Acevedo (Kumite 13år)

Linnea Wennblom (Kata/A 11år)

Marcus Henningsson (Kumite 13år)

Noel Bergqvist Nordin (Kumite 12år)

Paul Nyman de Susini (Kumite 13år)

 

(Klicka på bilderna samt använd piltangenterna)

 

__________________________________________________________________________

2014-10-18: Solna Karate Cup 2014

Guld

Marika Ferm (Kata +35år)

 

Oplacerade men stark insats

Åke Strömberg (Kata +40år)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2014-10-11: Swedish Kobujutsu Open 2014

Guld

Marika Ferm (Kata +35år)

Sidnie Djalilian (Kumite +68kg)

Silver

Linnea Wennblom (Kata 11år)

Elise Savorina (Kumite 12år)

Brons

Alma Fagerlind (Kata 12år)

Oliver Jönsson (Kumite 13år)

Sandra Djalilian (Kumite +68kg)

Åke Strömberg (Kata +40år)

 

Oplacerade men stark insats

Alice Jonsson (Kumite och Kata 12år)

Anton Henningsson (Kumite 13år)

Benjamin Jönsson (Kumite 9år)

Emil Pettersson (Kumite 13år)

Eric Cosmo (Kumite 13år)

Jeremy Acevedo (Kumite 13år)

Marcus Henningsson (Kumite 13år)

Noah Cronqvist Saint-Jean (Kumite 13år)

Noel Bergqvist Nordin (Kumite 12år)

Oscar Malmqvist (Kumite 12år)

Paul Nyman de Susini (Kumite 13år)

 

 

__________________________________________________________________________

2014-04-12: Yui Shin Kai Open VIII

Guld

Oliver Jönsson (12år, Kumite)

Silver

Marcus Henningsson (12år, Kumite)

 

Oplacerade men stark insats

Alma Fagerlind (11år, Kata och Kumite)

Anton Henningsson (12år, Kumite)

Benjamin Jönsson (8år, Kumite)

Elise Savorina (12år, Kata och Kumite)

Emil Pettersson (Pojkar 12år, Kumite)

Noah Cronqvist Saint-Jean (13år, Kumite)

Noel Bergqvist Nordin (12år, Kumite)

Paul Nyman de Susini (13år, Kumite)

 

(Klicka på bilderna samt använd piltangenterna)

 

__________________________________________________________________________

2014-03-29: Stockholm Karate Cup, deltävling 2 (sista)

Deltävling 2: Mycket bra deltagande. 16 barn tävlade i 20 starter (16 kumite, 3 kata, 1 lagkata)!

 

Alice Jonsson 11år, Kumite, kata (individuell+lag)

Alma Fagerlind 11år, Kumite, kata (individuell+lag)

Anton Henningsson 12år, Kumite

Benjamin Jönsson 8år, Kumite

Elton Ekendahl 10år, Kumite

Emil Pettersson 12år, Kumite

Eric Cosmo 12år, Kumite

Herman Gustafsson 9år, Kumite

Linnea Wennblom 11år, Kumite, kata (individuell+lag)

Marcus Henningsson 12år, Kumite

Ninya Bergqvist Nordin 10år, Kumite

Noah Cronqvist Saint-Jean 13år, Kumite

Noel Bergqvist Nordin 12år, Kumite

Oliver Jönsson 12år, Kumite

Oscar Malmqvist 11år, Kumite

Paul Nyman de Susini 12år, Kumite

 

Alla resultat finns på denna LÄNK

Elton, Coach Sandra och Ninya
Linnea, Alice och Alma

 

 

 

__________________________________________________________________________

2014-03-15: Svenska Katapokalen

Guld

Marika Ferm (Kata damer 50- år)

 

Oplacerade men stark insats

Alice Jonsson 11år, Kata (individuell+lag)

Alma Fagerlind 11år, Kata (individuell+lag)

Linnea Wennblom 11år, Kata (individuell+lag)

Noah Cronqvist Saint-Jean 13år, Kata

Noel Bergqvist Nordin 12år, Kata

Åke Strömberg (Kata herrar 50- år)

 

 

__________________________________________________________________________

2014-02-15: Stockholm Karate Cup, deltävling 1(4)

Deltävling 1: Mycket bra deltagande. 14 barn tävlade i 16 starter (12 kumite, 3 kata, 1 lagkata)!

 

Alice Jonsson 11år, Kata (individuell+lag)

Alma Fagerlind 11år, Kumite, kata (individuell+lag)

Anton Henningsson 12år, Kumite

Benjamin Jönsson 8, Kumite

Elise Savorina 12år, Kumite

Emil Pettersson 12år, Kumite

Eric Cosmo 12år, Kumite

Linnea Wennblom 11år, Kata (individuell+lag)

Marcus Henningsson 12år, Kumite

Noah Cronqvist Saint-Jean 13år, Kumite

Noel Bergqvist Nordin 12år, Kumite

Oliver Jönsson 12år, Kumite

Oscar Malmqvist 11år, Kumite

Paul Nyman de Susini 12år, Kumite

 

(Klicka på bilderna samt använd piltangenterna)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2013-12-13: IKGA 6th World Championships, India

Brons

Marika Ferm (Individual Kata - Women - Over 45yrs)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2013-12-07: SM i Karate

Oplacerad men stark insats

Sidnie Djalilian (Damer seniorer +68kg)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2013-11-23: Karate Kid Cup

Guld

Anton Henningsson (Pojkar 12år, Kumite)

Brons

Elise Savorina (Flickor 11år, Kumite)

 

Oplacerade men stark insats

Alice Jonsson (Flickor 11år, Kumite)

Alma Fagerlind (Flickor 11år, Kata och Kumite)

Benjamin Jönsson (Pojkar 8år, Kumite)

Emil Pettersson (Pojkar 12år, Kumite)

Eric Cosmo (Pojkar 12år, Kumite)

Marcus Henningsson (Pojkar 12år, Kumite)

Noah Cronqvist (Pojkar 12år, Kumite)

Noel Nordin (Pojkar 11år, Kumite)

Oliver Lees (Pojkar 12år, Kumite)

Oscar Malmqvist (Pojkar 11år, Kumite)

Paul Nyman de Susini (Pojkar 12år, Kumite)

 

(Klicka på bilderna samt använd piltangenterna)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2013-10-19: Swedish Kobujutsu Open 2013

Guld

Marika Ferm (Kata damer +40år)

Marcus Henningsson (Kumite pojkar 12)

Silver

Noah Cronqvist (Kumite pojkar 12)

Brons

Sidnie Djajilian (Kumite damer +68kg)

Eric Cosmo (Kumite pojkar 12)

 

Oplacerad men stark insats

Emil Pettersson

Paul Nyman

Noel Nordin

 

 

 

__________________________________________________________________________

2013-10-12: Stockholms Distriktsmästerskap

Guld

Khai Truong (Herrar yngre juniorer, Kata)

Brons

Alice Barsch Bergqvist (Damer juniorer, Kumite)

 

Oplacerad men stark insats

Mattias Henningsson (Herrar seniorer, Kata)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2013-10-12: Solna Karate Cup

Guld

Oliver Jönsson (Kumite Pojkar 12)

Silver

Marcus Hennigsson (Kumite Pojkar 12)

Brons

Alice Jonsson (Kumite Flickor 11)

Anton Henningsson (Kumite Pojkar 12)

Linnea Wennblom (Kata Flickor 10)

 

Oplacerad men stark insats

Alma Fagerlind

Emil Pettersson

Noah Cronqvist

Noel Nordin

Paul Nyman

 

 

 

__________________________________________________________________________

2013-04-13: Yui Shin Kai Open VII

Guld

Sidnie Djalilian (Damer Seniorer +68kg, Kumite)

Silver

Anton Henningsson (Pojkar 11år, Kumite)

Åke Strömberg (Herrar +40år, Kata)

Lag Kata; Mattias Henningsson/Peter Bromley-Challenor/Åke Strömberg

Brons

Emil Pettersson (Pojkar 11år, Kumite)

 

Oplacerade men stark insats

Alice Jonsson (Flickor 10år, Kumite)

Eric Cosmo (Pojkar 11år, Kumite)

Hanna Ritzmo (Damer 14-16år, Kata)

Linnea Barsch Bergqvist (Flickor 13år, Kumite)

Marcus Henningsson (Pojkar 11år, Kumite)

Mattias Henningsson (Herrar 3kyu-svart, Kata)

Noah Cronqvist (Pojkar 12år, Kata och Kumite)

Noel Nordin (Pojkar 11år, Kumite)

Oliver Jönsson (Pojkar 11år, Kumite)

Peter Bromley-Challenor (Herrar 3kyu-svart, Kata)

Åke Strömberg (Herrar 3kyu-svart, Kata)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2013-03-16: Svenska Katapokalen 2013

Guld

Marika Ferm (D/E/F->35+, Kata)

Silver

Peter Bromley-Challenor (D35-39, Kata)

Brons

Åke Strömberg (F50+, Kata)

 

Oplacerade men stark insats

Elise Savorina (F11A, Kata)

Eric Cosmo (P11A, Kata)

Marcus Henningsson (P11A, Kata)

Noah Cronqvist (P12B, Kata)

Oliver Jönsson (P11A, Kata)

Hanna Ritzmo (Kadetter 14-15, Kata)

Mattias Henningsson (D35-39, Kata)

 

 

 

 

__________________________________________________________________________

2012-11-10: Karate Kid Cup

Guld

Alma Fagerlind (F10, Kata)

Silver

Linnea Barsch Bergqvist (F13, Kumite)

Brons

Linnea Wennblom (F9, Kata)

Oliver Jönsson (P11, Kumite)

 

Oplacerade men stark insats

Alice Jonsson (F10, Kumite)

Anton Henningsson (P11, Kumite)

Eric Cosmo (P11, Kumite)

Marcus Henningsson (P11, Kumite)

Noah Cronqvist (P11, Kumite)

Noel Nordin (P10, Kumite)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2012-10-27: Solna Karate Cup (SKC) + Distriktsmästerskapen (DM)

Guld

Noel Nordin (PK10, Kumite, SKC)

Silver

Elise Savorina (FK10, Kumite, SKC)

Eric Cosmo (PK11, Kumite, SKC)

Brons

Marcus Henningsson (PK11, Kumite, SKC)

Paul Nyman (PK11, Kumite, SKC)

Linnea Barsch Bergqvist (FK13, Kumite, SKC)

 

Oplacerade men stark insats

Anton Henningsson (PK11, Kumite, SKC)

Emil Pettersson (PK11, Kumite, SKC)

Noah Cronqvist (PK11, Kumite, SKC)

Mattias Henningsson (Herrar Seniorer, Kata, DM)

Peter Bromley-Challenor (Herrar Seniorer, Kata, DM)

Åke Strömberg (Herrar Seniorer, Kata, DM)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2012-10-06: Swedish Kobujutsu Open 2012

Guld

Marika Ferm (D35+, Kata)

Silver

Oliver Jönsson (PK11, Kumite)

Brons

Alice Jonsson (FK10, Kumite)

 

Oplacerade men stark insats

Linnea Wennblom (F9, Kata)

Alma Fagerlind (F10, Kata)

Elise Savorina (F10, Kata)

Noel Nordin (PK10, Kumite)

Anton Henningsson (PK11, Kumite)

Eric Cosmo (PK11, Kumite)

Marcus Henningsson (PK11, Kumite)

Noah Cronqvist (PK11, Kumite)

Paul Nyman (PK11, Kumite)

Åke Strömberg (HA 3kyu-dan samt HD40+, Kata)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2012-04-28: Yui Shin Kai Open VI

Guld

Åke Strömberg (HD +40år, Kata)

Silver

Oliver Jönsson (PK10, Kumite)

Brons

Evelina Ulrici (FK13, Kumite)

Hanna Ritzmo (DM Kadett 14-15, Kata)

Marcus Henningsson (PK10, Kumite)

Oliver Jönsson (P10, Kata)

 

Oplacerade men stark insats

Anton Henningsson (PK10, Kumite)

Elise Savorina (F10, Kata)

Emil Pettersson (PK10, Kumite)

Evelina Ulrici (F13, Kata)

Linnea Wennblom (F9, Kata)

Marcus Henningsson (P10, Kata)

Mattias Henningsson (HA 3kyu-svart, Kata)

Paul Nyman (PK11, Kumite)

Peter Bromley-Challenor (HA 3kyu-svart, Kata)

Åke Strömberg (HA 3kyu-svart, Kata)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2012-03-24: Svenska Katapokalen 2012

Guld

Marika Ferm (D50+, Kata)

Silver

Åke Strömberg (H40-49, Kata)

Team Kata (2a av 2 lag); Mattias Henningsson/Peter Bromley-Challenor/Åke Strömberg

Brons

Åke Strömberg (1-3kyu Senior, Kata)

Peter Bromley-Challenor (1-3kyu Senior, Kata)

Peter Bromley-Challenor H35-39, Kata)

 

Oplacerad men stark insats

Hanna Ritzmo (F13, Kata. Tävlingsgrupp 18pers)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2011-11-05/06: Stockholm Open Karate 2011

Brons

Markus Henningsson (P 10år, Kumite)

Åke Strömberg (6-1kyu Senior, Kata)

 

Oplacerade men stark insats

Anton Henningsson (P 10år, Kumite)

Daniel Blixell (Cadet 52-kg, Kumite)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2011-10-08: Swedish Kobujutsu Open 2011

Guld

Oliver Jönsson (PK10, Kumite

Evelina Ulrici (FK13, Kumite)

Åke Strömberg (HD +40år, Kata)

Silver

Markus Henningsson (PK10, Kumite)

Evelina Ulrici (F13, Kata)

Åke Strömberg (HA 3kyu - svart bälte, Kata)

Brons

Anton Henningsson (PK10, Kumite)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2011-05-08: Kamphuset Open 2011

Guld

Isak Svensson (Juniorer 16-17år -76kg, Kumite)

Silver

Hanna Ritzmo (F13, Kumite)

Brons

Evelina Ulrici (F12, Kumite)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2011-04-09: Yui Shin Kai Open V

Silver

Isak Svensson (P16-17 76-kg, Kumite)

Brons

Evelina Ulrici (F12, Kata)

Åke Strömberg (HD40+, Kata)

 

Oplacerade men stark insats

Anton Henningsson (P9, Kata)

Markus Henningsson (P9, Kata)

Evelina Ulrici (F12, Kumite)

Åke Strömberg (3kyu->Dan, Kata)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2010-12-12: Stockholms DM i Karate

Guld

Hanna Ritzmo (F12, Kata)

Evelina Ulrici (F12, Kumite)

Silver

Evelina Ulrici (F12, Kata)

Hanna Ritzmo (F12, Kumite)

Brons

Anton Henningsson (P9, Kata)

Alice Barsch Bergqvist (F14-15, Kata)

Isak Svensson (P16-17 76-kg, Kumite)

 

Oplacerade men stark insats

Markus Henningsson (P9, Kata)

Oliver Jönsson (P9, Kata)

Linnea Barsch Bergqvist (F13, Kata)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2010-11-27: Svenska Juniorpokalen

Silver

Daniel Blixell (P14-15 -52kg, Kumite)

 

Oplacerad men stark insats

Isak Svensson (Jr 76-kg, Kumite)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2010-11-27: Karate Kid Cup

Silver

Evelina Ulrici (FK12, Kumite)

Brons

Evelina Ulrici (F12, Kata)

 

Oplacerade men stark insats

Hanna Ritzmo (FK12, Kumite)

Hanna Ritzmo (F12, Kata)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2010-11-06: Stockholm Open Karate

Brons

Daniel Blixell (Cadet 52-kg, Kumite)

Åke Strömberg (H45+, Kata)

 

Oplacerad men stark insats

Isak Svensson (Jr 76-kg, Kumite)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2010-10-09: Swedish Kobujutsu Open

Guld

Åke Strömberg (H40+, Kata)

Silver

Evelina Ulrici (F12, Kata)

Evelina Ulrici (FK12, Kumite)

 

Oplacerad men stark insats

Åke Strömberg (1-3kyu, Kata)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2010-06-05: Riksmästerskapen Allstyle Karate Kumite

Guld

Evelina Ulrici (FK12, Kumite)

Silver

Hanna Ritzmo (F12, Kumite)

Brons

Isak Svensson (P14-15, 63+kg, Kumite)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2010-04-17: Yui Shin Kai Open IV

Silver

Helene Blixell (D35+, Kata)

Sidnie Djalilian (D16-17, +59kg, Kumite)

Hanna Ritzmo (F11, Kata)

Brons

Evelina Ulrici (FK11, Kumite)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2010-03-27: Svenska Katapokalen

Guld

Marika Ferm (D50+, Kata)

Brons

Helene Blixell (D40-49, Kata)

Hanna Ritzmo (F11A, Kata)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2010-02-20: Tuna Karate Cup

Silver

Evelina Ulrici (F11 Kumite)

Brons

Evelina Ulrici (F11 Kata)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2009-11-21: Svenska Junior Pokalen

Guld

Sidnie Djalilian (Damer junior kumite +59)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2009-11-21: Karate Kid Cup

Guld

Evelina Ulrici (F11 Kumite)

Brons

Ebba Liljedahl (F12 Kumite)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2009-11-01: Stockholm Karate Open

Silver

Sandra Djalilian (Kumite Senior Damer +68)

Ebba Liljedahl (Kumite F12)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2009-10-24: IKGA World Championship, South Africa

Guld

Sensei Marika Ferm (Kata, Veteraner)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2009-09-20: SM Karate, Göteborg

Silver

Sidnie Djalilian (Kumite Juniorer Flickor +59)

Brons

Sandra Djalilian (Kumite Seniorer Damer +68)

Det var nära att Sidnie tog Guld...

hon ledde över svenska mästarinnan

ända till strax före matchslutet.

 

 

 

__________________________________________________________________________

2009-04-18: Yui Shin Kai Open

Guld

Sidnie Djalilian (Kumite Juniorer Damer -17år)

Ebba Liljedahl (Kumite flickor -12år)

Silver

Sandra Djalilian (Kumite Seniorer Damer -18år)

Ebba Liljedahl (Kata flickor -12år)

Brons

Evelina Ulrici (Kumite flickor -10år)

Daniel Blixell (Kumite pojkar -13år)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2009-03-22: Svenska Katapokalen

Guld

Sensei Marika Ferm (Kata Damer Seniorer, klass F)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2008-11-02: Stockholm Open Karate

Grattis Sidnie (silver junior) och Sandra (brons senior) till medaljerna

i kumite på Stockholm Open Karate!

Både Sidnie och Sandra Djalilian tillhör juniorlandslagstruppen.

 

 

 

__________________________________________________________________________

2008-10-18: Karate kid Cup

Guld

Daniel Blixell (Kumite pojkar 12år)

Brons

Ebba Liljedahl (Kumite flickor -11år)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2008-09-27: Svenska Mästerskapen Karate

Brons

Sandra Djalilian (Kumite Juniorer Damer +59)

Sidnie Djalilian (Kumite Juniorer Damer -59)

 

 

__________________________________________________________________________

2008-05-10: Bushido Open

Guld

Ebba Liljedahl (Kumite flickor F11)

Brons

Ebba Liljedahl (Kata flickor F11)

 

 

__________________________________________________________________________

2008-04-24: Yui Shin Kai Open

Guld

Daniel Blixell (Kumite pojkar P12)

Brons

Daniel Andersson (Kata P13)

 

 

__________________________________________________________________________

2008-03-02: Katapokalen

Guld

Åke Strömberg (Kata H4kyu-)

Brons

Helene Blixell (Kata D35+)

 

 

 

__________________________________________________________________________

2007-03-24: Katapokalen

Silver

Ebba Liljedahl (F10, Kata)

Brons

Helene Blixell (D35+, Kata)

Åke Strömberg (H40+, Kata)

 

 

__________________________________________________________________________

2006-03-25: Katapokalen

Brons

Sandra Djalilian (Flickor Lagkata)

Sidnie Djalilian (Flickor Lagkata)

Maria Norberg (Flickor Lagkata)

Maria Norberg (F13, Kata)

 

 

 

Föreningen bildades 1971 och är en av landets äldsta karateklubbar.

Sensei Johan Söderlund